آرمان شرق:در روزهای اخیر به علت افزایش بیش از حد مصرف برق در روز های گرم سال و رسیدن به نقطه بحرانی در تامین برق تهران بزرگ، شاهد تصمیمی از سوی استانداری تهران بودیم که در آن ساعت کاری ادارات از ۶ صبح تا ساعت ۱۴ تعیین گردید تا به زعم مسئولان در مصرف برق صرفه جویی کنیم، نکته ای که البته منتقدانی دارد. در همین رابطه زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران در یادداشتی که به آرمان شرق ارسال کرده، به انتقاد از اجرای این طرح پرداخته و نکاتی را پیرامون معایب آن متذکر شده که در ادامه می خوانید.

 

تغییر ساعت کار ادارات و اثری که بر زندگی شهروندان می گذارد ،مساله بسیار مهمی است . مشکلی که در تامین انرژی وجود دارد ،پذیرفته شده است اما باید حقوق شهروندان نیز مورد توجه قرار گیرد. زنان و مردان شاغل در استان تهران با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند . این تغییر ساعت کاری بیشترین فشار را بر زنان کارمند و شاغل ایجاد می کند به علت اینکه باید در زمانی زودتر از طلوع آفتاب از خانه بیرون بیایند تا به موقع به محل کار برسند. غالبا نیز فاصله زیادی بین محل سکونت و محل کارشان وجود دارد.

این تغییر ساعت کار هم هزینه های مالی بیشتری بر زنان وارد می کند و هم اینکه یک احساس ناامنی نسبی در آن ها ایجاد می کند زیرا در تاریکی اول صبح باید به سمت محل کار خود حرکت کنند. برخی از این زنان نیز مادر هستند و باید فرزندان خود را به مهدهای کودک برسانند تا از آن ها نگهداری شود و عملا با این تغییر ساعت کار ادارات نمی توانند فرزندان خود را به مهدهای کودک ببرند زیرا نمی شود مهدهای کودک از ساعت پنج صبح شروع به کار کنند تا فضا برای این مادران مهیا شود. این مادر باید ساعت چهار صبح از خانه حرکت کند تا ساعت پنج صبح فرزندش را به مهد کودک برساند و خودش ساعت شش صبح در محل کار حاضر باشد. عملا یک اتفاق غیرممکن و بسیار دشوار است.

در هنگام برنامه ریزی در این عرصه ها باید حقوق تمامی ذی نفعان را در نظر بگیریم در غیر این صورت با چالش های بزرگی رو به رو خواهیم شد. عملا این زنان تا پایان تیرماه باید مرخصی بگیرند و در خانه ها از فرزندانشان مراقبت کنند. در واقع تمام برنامه زندگی این افراد مختل می شود.

متاسفانه این تصمیم یک جانبه گرفته شده است و با بخش خصوصی هماهنگ نشده است. از استانداری و مسئولین مربوطه خواهش می کنم که حقوق تمامی ذی نفعان را در نظر گرفته شود. تمامی شاغلان استان تهران که مرد نیستند . بخش عظیمی از نیروی کار را زنان تشکیل می دهند که با تصمیم گرفته شده متحمل هزینه های سنگین می شوند.

برای رفع یک مشکل که نباید مشکلی دیگر ایجاد کرد. با وجود اینکه مترو از ساعت پنج صبح در اختیار شهروندان تهرانی قرار می گیرد اما با توجه به نبود مترو در تمامی مسیرها مشکلی به اسم حمل و نقل نیز در این راستا بوجود می آید و کمتر راننده تاکسی از ساعت پنج صبح خدمات رسانی می کند. هنگامی که ما توصیه می کنیم افراد از خودروهای عمومی استفاده کنند آیا این ظرفیت برای جا به جایی در سطح شهر وجود دارد.

بخش اعظمی از حمل و نقل بر عهده تاکسی ها است و این خلل نیز مشکلاتی ایجاد می کند. من به عنوان یک مادر مشکلات مادران شاغل را درک می کنم و در حال حاضر به عنوان نماینده مردم در شورای شهر تهران از مسئولین می خواهم که در تصمیم خود تجدید نظر کنند. قسمتی از نیروی کار تهران نیز از شهرهای اطراف می آیند که آن ها به مراتب مشکلات بیشتری در این عرصه خواهند داشت.