آرمان شرق: امام جمعه مشهد تاکید کرد:‌ برجام امریکایی که شکست خورده، برجام اروپایی را استوار نکنیم که آن هم شکست بخورد. برجام را اجرا کردیم تا تحریم‌ها برداشته شود ولی برنداشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته مشهد امروز، روز دزفول و مقاومت و پایداری است، گفت: دیروز سالروز آزادسازی خرمشهر، امروز، روز دزفول و فردا سالگرد حضرت خدیجه (ص) است که هر سه، نمادهای خاص مقاومت هستند.

سه منظور امام از بیان جمله «خدا خرمشهر را آزاد کرد»

وی با بیان اینکه جمله امام راحل (ره) مبنی بر اینکه خرمشهر را خدا آزاد کرد، سه معنا و منظور دارد، اظهار داشت: منظور اول این است که خدا خرمشهر را آزاد کرد و نیروها و مقاومت‌های ما، نباید ما را مغرور کند که این کار، کار ما بوده است و نباید عنایت خدا را فراموش کنیم. جهت دوم این است که بعد از آزادسازی خرمشهر، افرادی مردد بودند و می‌گفتند بعد از این کار، از کجا معلوم لشکر بعثی عراق تجدیدقوا نکند و شهر را پس بگیرد و امام با این سخن، گفتند که آزادسازی خرمشهر از سوی خدا تضمین شده است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: معنای سوم این است مزد مقاومت شما را خدا داده است. مردمی که چند ماه تلاش کردند که شهر اشغال نشود و بعد مجاهدت کردند و شهر را بازپس گرفتند، خدا مزدشان را داد.

امروز قوی‌تر از زمان دفاع مقدس هستیم پس چرا مقاومت نکنیم

علم‌الهدی با بیان اینکه ما از همان نسل و فرهنگ و مردم هستیم، خاطرنشان کرد: آن روزی که مقاومت کردیم، وضعیت ما بدتر از امروز بود و امروز قوی‌تر هستیم پس چرا مقاومت نکنیم و خود را ببازیم؛ آن هم در مقابل ضربه خوردن شکم‌مان و ضربه خوردن اقتصاد و ضربه خوردن از تکه کاغذ بی‌ارزشی به نام دلار.

وی با اشاره به سخنان رهبری در دیدار با مسئولان نظام ابراز داشت: مقام معظم رهبری از دوقطبی نشدن جامعه به خاطر برجام سخن گفتند و ما به فرمان ایشان بحثی نداریم ولی چرا با ما مذاکره کردند؟ این مسئله به خاطر قدرت ما بود. همین اروپا و امریکایی‌ که در سال ۸۵، ۸۶ حاضر به کار انداختن یک سانتریفیوژ نبودند و می‌گفتند شما این فناوری را از ما نگرفتید.

امروز برجام شکست خورده است

امام جمعه مشهد افزود: آن روزی که نماینده ما گفت اکنون که با ما معامله نمی‌کنید و اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد را برای کارهای پزشکی به ما نمی‌دهید، پس خودمان اورانیوم ۲۰ درصد را درست می‌کنیم، شروع به مسخره کردن ما کردند. بعد از چند ماه اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد را به دنیا نشان دادیم. این اقتدار مجبور شد که ما قدرت هسته‌ای را بشناسند و با ما پای میز مذاکره بنشینند. این مسئله به خاطر مقاومت، علم و دانش و قدرت ما بود. آنها به زانو درآمدند.

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه رهبری گفتند آدرس غلط به مردم ندهیم، بیان کرد: ما حاضر به مذاکره نشدیم تا آبروی امریکا در دنیا برود. ما مذاکره کردیم تا تحریم‌ها برداشته شود ولی برداشته نشد لذا برجام شکست خورده است. برجام امریکایی که شکست خورده، برجام اروپایی را استوار نکنیم که آن هم شکست بخورد. برجام را اجرا کردیم تا تحریم‌ها برداشته شود ولی برنداشتند.

تنها کشوری هستیم به غیر از خودمان برای ما کسی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند

وی با اشاره به مصاحبه چندی پیش وندی شرمن یادآور شد: رئیس تیم مذاکره‌کننده امریکا، وندی شرمن گفته است که به ایرانی‌ها تضمین ندادیم که سر قرارداد خواهیم ماند. هنوز اینها به ما تضمین نمی‌دهند. رئیس اتحادیه اروپا با کمال وقاحت می‌گوید ما تضمین نمی‌دهیم و آخرش همین می‌شود. چرا هی دم از برجام اروپایی می‌زنند؟ رهبری گفتند که مسائل خودمان را با برجام و غیربرجام و مسئله‌ای که تصمیم‌گیری‌اش با خارج از مملکت است، گره نزنیم.

این نماینده مجلس خبرگان با بیان اینکه ما تنها کشوری هستیم که ادعا می‌کنیم به غیر از خودمان برای ما کسی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند، عنوان کرد: برای امریکا مردم این کشور تصمیم‌گیری نمی‌کنند بلکه لابی صهیونیستی تصمیم‌گیری می‌کند. ما چنین ادعایی داریم که امروز در دنیا تنها کشوری هستیم که خودمان برای خودمان تصمیم‌گیری می‌کنیم چرا باید با جریانی سرنوشت خود را گره بزنیم که آنها برای تصمیم‌گیری کنند.

امریکا از موشک‌های ما می‌ترسد

علم‌الهدی ادامه داد: چرا ما باید خودمان را به سرمایه‌گذار خارجی گره بزنیم. شرکت توتال فرانسه تمام اطلاعات مخازن نفتی ما را به دست آورده و میادین نفتی مشترک ما با قطر را به دست آورده است بعد می‌گوید امریکا راضی نیست و اطلاعات ما را می‌برد و بعد با یک کشور دیگر ساخت و پاخت می‌کند و سرمایه ما را به تاراج می‌برند.

وی با بیان اینکه ما نباید سرنوشت خود را با دیگران گره بزنیم بلکه خودمان تصمیم‌گیری کنیم، گفت: ما چهل سال در انقلاب تجربه داریم در این مدت تحریم بودیم و فتنه امریکایی بوده است ولی ما مقاومت کردیم. ما زمانی گلوله توپ نداشتیم و خمپاره‌انداز نداشتیم و در زمان جنگ ساختیم ولی دفاع مقدس را به پیروزی رساندیم. مگر ما در تحریم نبودیم. ما امروز به وضعیتی رسیده‌ایم که امریکا از موشک‌های ما می‌ترسد.

برجام امریکایی شکست خورد ولی به دنبال برجام اروپایی می‌روند

خطیب نماز جمعه مشهد با بیان اینکه خداوند می‌گوید هیچ مردمی را ظلم نمی‌کند مگر اینکه اهلش غافل باشند، اظهار داشت: اگر مردم عالم باشند و پیرو ظالم باشند، هلاک می‌شوند. مردم عالم هستند و چهل سال تجربه انقلاب جلویشان است. مقاومت مردم را در برابر دشمن دیده‌اند. دشمن امروز ذلیل‌تر است ولی به دنبال دشمن می‌روند. برجام امریکایی شکست خورد ولی به دنبال برجام اروپایی می‌روند.

علم‌الهدی افزود: برجام امریکایی را به بدون شرط رهبری پیگیری کردید ولی این شد. برجام اروپایی را بدون رهنمود ایشان پیگیری کنید، همین می‌شود. ما نباید خود را با دشمن مشترک کنیم تا دشمن برای ما تصمیم‌گیری کند.