• امروز : شنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 10 December - 2022
2

آغاز زندگی مشترک با ۳۰۰ میلیون ناقابل !

  • کد خبر : 113449
  • 10 مهر 1401 - 10:29
آغاز زندگی مشترک با ۳۰۰ میلیون ناقابل !

آرمان شرق-گروه جامعه:با توجه به نوسان قيمت ارز و در نتيجه تأثيرات آن روي بازار، قيمت اجناس و کالاهاي مختلف با نوسانات روزانه زيادي همراه است و پيش‌بيني دقيق هزينه‌هاي برگزاري مراسم عقد و عروسي تاحدودي غيرممکن است. اما به‌طور تقريبي مي‌توان گفت براي برگزاري يک مراسم ساده با حضور تعداد کمي از مهمانان بايد حداقل و تقريباً ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميليون و با حضور تعداد بيشتري از مهمانان مثلاً مهمانان ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر، تقريباً ۲۰۰تا ۳۰۰ ميليون بودجه در نظر گرفت.

 

آرمان شرق-گروه جامعه:با توجه به نوسان قيمت ارز و در نتيجه تأثيرات آن روي بازار، قيمت اجناس و کالاهاي مختلف با نوسانات روزانه زيادي همراه است و پيش‌بيني دقيق هزينه‌هاي برگزاري مراسم عقد و عروسي تاحدودي غيرممکن است. اما به‌طور تقريبي مي‌توان گفت براي برگزاري يک مراسم ساده با حضور تعداد کمي از مهمانان بايد حداقل و تقريباً ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميليون و با حضور تعداد بيشتري از مهمانان مثلاً مهمانان ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر، تقريباً ۲۰۰تا ۳۰۰ ميليون بودجه در نظر گرفت.

آغاز زندگی مشترک با ۳۰۰ میلیون ناقابل !

آرمان امروز نوشت: اين روزها با آغاز ماه ربيع الاول ، باز برگزاري مراسم هاي عروسي دوباره داغ شده است. در اين ميان يکي از مشکلات و موانع جوانان در امر ازدواج، هزينه‌هاي هنگفت برگزاري مراسم عروسي است که به عروس و داماد و خانواده‌‍‌هايشان تحميل مي‌شود. اما اين هزينه ها چقدر براي خانواده داماد آب مي خورد ؟ گزارش زير تلاشي است براي برآورد بودجه برگزاري يک عروسي متوسط در سال ۱۴۰۱با حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ ميهمان.
هزينه رزرو تالار عروسي و باغ تالار:
معمولاً اولين گزينه‌اي که در چک‌ليست برنامه‌‌ريزي براي برگزاري مراسم عروسي به‌چشم مي‌خورد، رزرو سالن عروسي است که بخش چشمگيري از هزينه‌هاي مربوط به برگزاري مراسم به آن اختصاص مي‌يابد؛ رزرو تالار عروسي به مراتب دشوارتر از محضر عقد در تهران مي‌باشد، هزينه رزرو تالار يا باغ تالار بسته به شهر و منطقه محل زندگي، تعداد مهمانان دعوت‌شده به مراسم و … متغير است.
معمولاً سالن‌هاي برگزاري مراسم عروسي جداي از هزينه‌هاي ذکرشده، ورودي نيز دريافت مي‌کنند. به‌طورتقريبي بودجه‌اي که بايد براي رزرو تالار يا باغ تالاري با خدماتي مانند منوي پذيرايي، گل‌آرايي و دکوراسيون به همراه ورودي در نظر بگيريد، بين ۱۰۰ تا ۲۵۰ ميليون تومان است. معمولاً هزينه رزرو تالار و پذيرايي از مهمان‌ها بر عهده خانواده داماد يا داماد مي‌باشد.

تخفیف 25% سرم برطرف کننده وزی مو (81000 تومان)

تخفیف ۲۵% سرم برطرف کننده وزی مو (۸۱۰۰۰ تومان)

خرید قالب فروشگاهی یانکا، Yanka  با ضمانت بازگشت وجه 6 ماهه از راست...

خرید قالب فروشگاهی یانکا، Yanka با ضمانت بازگشت وجه ۶ ماهه از راست…

دست در دست ما دهید تا ثروتمند شوید

دست در دست ما دهید تا ثروتمند شوید

هزينه کارت دعوت عروسي:
کارت دعوت عروسي نيز بخشي از هزينه‌هاي برگزاري مراسم عروسي را به‌خود اختصاص مي‌دهد. بهتر است براي صرفه‌جويي در هزينه‌ها از کارت دعوت آنلاين استفاده کنيد؛ اما اگر شيوه سنتي را براي دعوت کردن از مهمانانتان ترجيح مي‌دهيد، لازم است بدانيد که هزينه تهيه کارت دعوت عروسي به طرح انتخابي و تعداد مهمانانتان بستگي دارد. به‌طور کلي هزينه يک کارت دعوت از ۳۰ هزار تومان شروع مي‌شود و در برخي موارد حتي به ۵۰۰ هزار تومان نيز مي‌رسد.
هزينه کيک عروسي:
کيک عروسي يک از اقلامي است که خريد آن براي برگزاري مراسم عروسي ضروري نيست. اما اگر مي‌خواهيد مراسم عروسي باشکوه‌تري داشته باشيد، سفارش کيک عروسي مي‌تواند رضايتمندي بيشتري برايتان به‌همراه داشته باشد. تعداد طبقات کيک، طراحي آن و شيريني‌سرايي که کيک را به آن سفارش مي‌دهيد، تعيين‌کننده مبلغ کيک عروسيتان هستند. کيک عروسي حداقل از کيلويي ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان آغاز شده و حداکثر به کيلويي ۶۰۰ هزار تومان نيز مي‌رسد.
هزينه ميوه و شيريني عروسي:
ميوه و شيريني از الزامات پذيرايي مراسم عروسي به‌حساب مي‌آيند. هزينه‌اي که بايد بابت خريد ميوه و شيريني پرداخت مي‌کنيد به تعداد مهمانان، انواع شيريني و ميوه سفارشي و کيفيت آنها بستگي دارد. با توجه به قيمت‌هاي سرسام‌آور سال ۱۴۰۱ بايد حداقل ۱۵ ميليون تومان براي پذيرايي از تقريباً ۲۰۰ نفر مهمان در نظر داشته باشيد.
هزينه کرايه يا خريد لباس عروس:
کرايه و يا خريد لباس عروس نيز يکي از مواردي است که هزينه زيادي را در برگزاري مراسم به خانواده داماد تحميل مي‌کند. وظيفه تهيه لباس عروس و پرداخت هزينه مربوط به آن برعهده خانواده داماد است. درصورتي‌که بخواهيد در سال ۱۴۰۱  لباس عروس خود را بخريد، بسته به ساده يا طرح دار بودن و جنس لوازمي که در آنها به کار مي رود، بايد بودجه‌اي بين ۲۰ ميليون تا ۴۰ ميليون تومان و در صورت کرايه آن بايد مبلغي بين ۳ ميليون تومان تا ۱۰ ميليون تومان در نظر بگيريد.
هزينه کرايه و تزئين ماشين عروس:
اگر ماشين خودتان براي گل‌آرايي مراسم عروسيتان مناسب است، نيازي به کرايه ماشين عروس نداريد و به‌اين‌ترتيب مي‌توانيد تقريبا ۱٫۵ ميليون تومان در هزينه‌هاي مراسمتان صرفه‌جويي کنيد. گاهاً براي کرايه ماشين‌هاي لوکس خارجي هزينه‌هاي هنگفت و شايد بيش از ۱۰ ميليون تومان دريافت مي‌شود.
هزينه تزئين ماشين عروس به نوع و مقدار گل و طرح و ديزاين انتخابي و حتي فصل برگزاري مراسم عروسي بستگي دارد. اگر از گل‌هاي ساده و معمولي براي تزئين ماشين عروس استفاده کنيد، هزينه تقريبي ۱٫۵ ميليون تومان و اگر از گل‌هاي زيبا و گران‌قيمت‌تري استفاده کنيد، هزينه‌ تقريبي ۳ تا ۴٫۵ ميليون تومان بايد بپردازيد.
هزينه دسته گل عروس:
هزينه دسته گل عروس در سال ۱۴۰۱ نيز بر اساس نوع گل و طرح انتخابي متغير است. اگر از گل‌هاي ساده‌تري استفاده شود، مبلغي بين ۹۰۰ هزار تومان تا ۲ ميليون تومان و اگر از گل‌هاي زيباتري استفاده شود، مبلغي بين ۳ هزار تا ۴ميليون تومان بايد براي آن اختصاص دهيد.
هزينه فيلمبرداري از مراسم و آتليه عکاسي:
هزينه آتليه عکاسي عروسي در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش قابل‌توجهي داشته است. به‌طورکلي هزينه آتليه براساس تجهيزات عکاسي و فيلم‌برداري، تهيه کليپ مراسم فرماليته و مراسم اصلي، تهيه آلبوم عکس ديجيتال يا چاپي تعيين مي‌شود. اين هزينه‌ها به‌طور ميانگين بين ۴ تا ۱۲ ميليون تومان متغير است. درصورتيکه مي‌خواهيد از هزينه‌هاي مراسمتان بکاهيد بهتر است از تهيه کليپ اسپرت و فرماليته صرف‌نظر کنيد يا تجهيزاتي مانند هلي‌شات را از پکيج پيشنهادي آتليه حزف نمائيد.
هزينه دي جي يا گروه موسيقي:
يکي از ضروريات برگزاري مراسم عروسي، انتخاب يک دي جي يا گروه موسيقي خوب است. بدون وجود موسيقي، جشن و پايکوبي در مراسم عروسي امکان‌پذير نخواهد بود. انتخاب دي جي يا گروه موسيقي بسيار حائز اهميت است و علاوه بر شهرت آنها، تحقيق و جستجو و مشاهده نمونه کارها مي‌تواند در انتخابتان تأثير چشمگيري داشته باشد. هزينه استخدام يک دي جي يا گروه موسيقي هم به شهرت و امکاناتشان بستگي دارد. معمولاً يک گروه کوچک موسيقي حداقل ۳ ميليون تومان براي اجرا در مراسمتان دريافت خواهد کرد.
هزينه آرايشگاه عروس:
هزينه آرايشگاه عروس در سال ۱۴۰۱ نيز ثابت نبوده و بسته به آرايشگاه انتخابي و شهرت ميکاپ آرتيست و منطقه‌اي که آرايشگاه در آن واقع شده است، متغير خواهد بود. درصورتيکه بخواهيد يکي از آرايشگران معروف، ميکاپ روز عروسيتان را انجام دهد بايد حداقل ۲ ميليون تومان و حداکثر ۸ ميليون تومان يا بيشتر براي آن اختصاص دهيد. اين هزينه‌ها تنها به ميکاپ و شينيون عروس اختصاص دارد و براي ساير خدمات زيبايي مانند رنگ يا هايلايت موها، تاج سر، اپيلاسيون و … هزينه مجزايي بپردازيد.
خريد حلقه عروس و داماد
پرداخت هزينه حلقه عروس بر عهده خانواده داماد و حلقه داماد بر عهده خانواده عروس مي‌باشد. اين هزينه نيز بر اساس نرخ روز طلا، پلاتين يا نقره، سنگ يا کريستال به‌کاررفته و وجود و عدم وجود جواهر در طراحي حلقه‌ها بستگي دارد. براي خريد هر يک از حلقه‌هاي عروس و داماد، در صورت ساده بودن حلقه، حداقل ۶ ميليون تومان در نظر داشته‌باشيد.
هزينه خريد سرويس عروس:
مواردي مانند وزن طلاي به‌کاررفته، وجود يا عدم وجود جواهر، طراحي و کارمزد، سنگ يا کريستال، در تعيين قيمت سرويس طلا موثر هستند. هزينه خريد سرويس طلاي عروس بر عهده خانواده داماد است. حداقل بايد ۲۰ تا ۲۵ ميليون تومان بودجه براي خريد يک سرويس طلاي ظريف در نظر بگيريد.
هزينههاي جانبي ديگر در برگزاري مراسم عروسي:
خانواده داماد بايد بودجه تقريبي حداقل ۱۰ميليون تومان براي خريد لوازم شخصي عروس مانند کيف و کفش عروس، لوازم آرايشي و بهداشتي، سشوآر، لباس، ست حمام و … کنار بگذارند. بديهي است که اين مبلغ بر اساس جنس، کيفيت و برند کالاي موردنظر متغير بوده و مي‌تواند کمتر يا بيشتر باشد.
هزينه چيدمان سفره عقد
اگر مي‌خواهيد در هزينه‌ برگزاري مراسم عروسيتان صرفه‌جويي کنيد، بهتر است از سفره عقد آماده محضرخانه يا تالار استفاده کنيد. اما اگر طراحي و سبک خاصي را براي چيدمان سفره عقدتان در نظر داريد، مي‌توانيد تزئين آن را به يک طراح سفره‌آرايي بسپاريد که در اين صورت بايد مبلغ بيشتري پرداخت کنيد. هزينه يک سفره عقد ساده از ۵ ميليون تومان آغاز شده و بسته به اقلام به‌کاررفته در طراحي سفره، اين مبلغ افزايش مي‌يابد.
هزينه خريد لباس داماد:
رنج قيمت خريد کت‌وشلوار دامادي متغير است که بر اساس جنس، کيفيت و برند آن از حداقل ۲ ميليون تومان آغاز مي‌شود. براي تکميل استايل داماد معمولاً از دستمال جيبي، پيراهن، کراوات و کمربند نيز استفاده مي‌شود که بايد حداقل ۱ ميليون تومان نيز براي خريد آنها در نظر داشت.
هزينه آرايشگاه داماد:
در سال‌هاي اخير به‌ويژه سال ۱۴۰۱ هزينه آرايشگاه داماد افزايش چشمگيري داشته است. براي آرايش و آماده‌سازي داماد معمولاً ابتدا سر و صورت داماد را اصلاح کرده سپس به کارهاي مراقبت پوستي مانند استفاده از انواع ماسک‌هاي آبرسان و احياکننده پوست، گريم صورت و … مي‌پردازند که در مجموع هزينه تقريبي بين ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان را در پي دارد.
ساير هزينههاي داماد:
براي خريد لوازم شخصي داماد مانند کفش داماد، ست حاوي کيف پول، جاکليدي و دکمه سرآستين، لوازم بهداشتي مانند ست ناخن‌گير، ست حمام و حوله، ست اصلاح و دستگاه ريش‌تراش برقي، لباس منزلي، ست آرايش مو و … بايد حداقل مبلغي معادل ۱۰ ميليون تومان در نظر گرفت. بديهي است که اين مبلغ بر اساس جنس و برند کالاي موردنظر متغير بوده و مي‌تواند افزايش يا کاهش داشته باشد.
سخن آخر:
به‌طورکلي با توجه به نوسان قيمت ارز و در نتيجه تأثيرات آن روي بازار، قيمت اجناس و کالاهاي مختلف با نوسانات روزانه زيادي همراه است و پيش‌بيني دقيق هزينه‌هاي برگزاري مراسم عقد و عروسي تاحدودي غيرممکن است. اما به‌طور تقريبي مي‌توان گفت براي برگزاري يک مراسم ساده با حضور تعداد کمي از مهمانان بايد حداقل و تقريباً ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميليون و با حضور تعداد بيشتري از مهمانان مثلاً مهمانان ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر، تقريباً ۲۰۰تا ۳۰۰ ميليون بودجه در نظر گرفت.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=113449

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.