• امروز : شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 1 October - 2022
0

سلیمی نمین: استیضاح نباید منفعت‌طلبانه باشد

  • کد خبر : 107568
  • 25 تیر 1401 - 8:36
سلیمی نمین: استیضاح نباید منفعت‌طلبانه باشد

آرمان شرق-گروه سیاست:استيضاح ابزار قانوني نماينده‌هاي مجلس است تا از اين طريق، مجلس‌نشينان بتوانند نظارتي تواًم با احتمال اصلاح به عملکرد وزيران کابينه داشته باشند. اما معضل چيزي جز اين نيست که اين روند فضاي معامله‌گري را بين دولتي‌ها و مجلسي‌ها موجب مي‌شود. يعني بازار بده‌بستان در هنگام مطرح شدن بحث استيضاح رونق مي‌گيرد.

آرمان شرق-گروه سیاست:استيضاح ابزار قانوني نماينده‌هاي مجلس است تا از اين طريق، مجلس‌نشينان بتوانند نظارتي تواًم با احتمال اصلاح به عملکرد وزيران کابينه داشته باشند. اما معضل چيزي جز اين نيست که اين روند فضاي معامله‌گري را بين دولتي‌ها و مجلسي‌ها موجب مي‌شود. يعني بازار بده‌بستان در هنگام مطرح شدن بحث استيضاح رونق مي‌گيرد.

استیضاح نباید منفعت‌طلبانه باشد

 

استیضاح نباید منفعت‌طلبانه باشدعباس سليمي‌نمين، در گفت‌وگو با آرمان‌امروز تاکيد دارد: جامعه بايد قانع شود دغدغه‌هاي نمايندگان استيضاح‌کننده کاملا اصيل است و اصالت دارد

روزنامه آرمان امروز نوشت:استيضاح ابزار قانوني نماينده‌هاي مجلس است تا از اين طريق، مجلس‌نشينان بتوانند نظارتي تواًم با احتمال اصلاح به عملکرد وزيران کابينه داشته باشند. اما معضل چيزي جز اين نيست که اين روند فضاي معامله‌گري را بين دولتي‌ها و مجلسي‌ها موجب مي‌شود. يعني بازار بده‌بستان در هنگام مطرح شدن بحث استيضاح رونق مي‌گيرد. به‌بهانه منتفي مطرح شدن طرح استيضاح توسط مجلس‌نشينان براي کارآمديِ بيشترِ‌ دولت با عباس سليمي‌نمين‌، تحليلگر سياسي اصولگرا گفت‌وگو کرده‌ايم.
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران با گفتن اينکه « جامعه بايد قانع شود دغدغه‌هاي نمايندگان کاملا اصيل است و اصالت دارد» به  پرسش‌هاي «آرمان‌امروز» پاسخ مي‌گويد:
  اين روزها بحث استيضاح وزراي دولت توسط نمايندگان مجلس داغ است. اساساً  ترميم کابينه اين اميد را مي‌دهد که مشکلات کمتر شوند؟
بحث استيضاح و يا بحث‌هايي از اين قبيل يک روالي را مي‌طلبد. به اين دليل که جامعه بايد قانع شود دغدغه‌هاي نمايندگان کاملا اصيل است و اصالت دارد. لذا طبق معمول ابتدا نمايندگان سووال‌ها را مطرح مي‌کنند و بر اساس آن سووال‌ها، وزرا صحن حاضر مي‌شوند و به سووالات جواب مي‌دهند. اگر جواب وزرا به سؤالات نمايندگان قانع‌کننده نبود، به کميسيون ارجاع داده مي شود يا وزرا کارت زرد دريافت مي کنند. يعني بحث‌هايي رد و بدل مي‌شود که موجب شفافيت مي شود. ما در اين هيچ ترديدي نداريم که نمايندگان محترم مجلس مي‌توانند وزرا را استيضاح کنند. اما براي همراه شدن افکار عمومي بايد مباحثي قبل از استيضاح پيگيري شود تا جامعه به اين جمع‌بندي برسد،  واقعا اين وزير مستحق استيضاح است. وگرنه چنين ذهنيتي در جامعه شکل نخواهد گرفت و شائبه‌هاي ديگري مطرح خواهد شد که در جايگاه خودش يک مسائل ديگري را مطرح مي‌کند و آفات ديگري را به نمايش مي‌گذارد. يعني اين شائبه ايجاد مي‌شود که نکند به دليل اينکه وزيري امتياز مورد درخواست را به نماينده نداده است، نماينده يا نمايندگان از طريق قدرت خودشان مطالبه سهم‌هايي را پي مي‌گيرند و وزير را براي دادن يکسري امتيازات در حوزه اجرا تحت فشار قرار مي‌دهند. من خودم به برخي از وزرايي که در مظان استيضاح قرار دارند، از جمله وزير کشاورزي ايراداتي را وارد مي‌دانم. اما حتما بايد روندي را در ارتباط با استيضاح‌ها شاهد باشيم که مسائل ديگري در ذهن‌ها شکل نگيرد.
  بحث من اين است،  لزوما مشکلات موجود با استيضاح و ترميم دولت حل مي‌شود يا دولت بايد يک مسائل ديگري را اصلاح کند؟
ترميم کابينه با توجه به برخي ايراداتي که به وزرا گرفته مي‌شود مي تواند به عنوان يک راه‌حل به ذهن برسد . البته قطعا اين فاصله زماني طي شده  (۱۱ ماه) آنچنان برجسته نيست که بگوييم همه قانع شوند که اين زمان مي‌تواند ارزيابي خوبي را از وزرا به ما عرضه کند. زمان کوتاه بوده و هنوز حتي يک سال هم نگذشته است. لذا خيلي قانع کننده نيست، مگر اينکه نمايندگان مباحثي را در ارتباط با وزرا در قالب سووال مطرح کنند تا جامعه را قانع کنند که جاي هيچ بحثي وجود ندارد و واقعا نمايندگان محترم مجلس به اين جمع بندي رسيده‌اند که تنها اقدام استيضاح وزير است. چون اين روند طي نشده هنوز جامعه قانع نيست يا قانع نشده و نمي‌شود و بايد حتما پيش نيازهاي استيضاح سپري شود. پيش نيازهاي استيضاح طرح س,,الات جدي نمايندگان است و اينکه وزير در صحن مجلس حاضر شود و توضيحاتش هم براي نمايندگان و هم براي افکار عمومي قانع کننده نباشد، اين روند طي نشده است.  لذا يک شائبه‌هايي ايجاد خواهد شد.
  منظور شما اين است که امکان دارد، استيضاح‌ها در جهت کاهش مشکلات نباشند و شايد با هدف سهم‌خواهي باشد؟
استيضاح‌هاي منفعت‌طلبانه در همهِ دوره‌ها بود و اين مجلس هم از اين آفت مبري نيست.
  چطور مي‌شود از طريق قانون اين بدرفتاري را کم رنگ‌تر کرد؟
نظام انتخاباتي را بايد تغيير داد. يعني نظام انتخاباتي بايد حزبي شود که البته آن هم مشکلات خاص خودش را دارد،. اما تا زماني که نظام انتخاباتي حزبي نيست و نمايندگان از طريق يکسري فعل و انفعالات و تلاش‌هايي در حوزه نمايندگي خودشان به مجلس راه پيدا مي‌کنند، اوضاع همين است. در واقع براي هر نماينده‌اي که در انتخابات برنده مي‌شود، يکسري فعاليت‌هايي صورت گرفته است و افرادي ستادش را اداره کرده و افرادي به او پول مي‌دهند. اگر نماينده نتواند نظرات آنها را تامين کند يا به تعبير ديگري نتواند به ازاي زحمات‌شان يک امتيازاتي به آنها بدهد،  طبيعي است که در دور بعد اين افراد گرد شخص ديگري جمع مي شوند و اين فرد موقعيت خودش را از دست مي‌دهد. لذا نمايندگان تلاش مي کنند به آن عناصر کليدي که در خدمت‌شان بودند و به گونه‌اي زحمت کشيدند، يک امتيازاتي بدهند. اين امتيازات چيست؟ بخشي از اين امتيازات ورود به حوزه اجرايي است و بخشي از آن فراهم کردن موقعيتي براي صاحبان کارخانه‌اي است که به او کمک کرده‌اند. اما عمده کساني که به صورت کليدي رئيس ستادش بودند يا مسئوليت‌هاي کليدي داشتند، آنها را بايد به يک جايگاه‌هايي برساند وگرنه …!
  و اينجا براي اينکه آنها را به يک جايگاه‌هايي برسانند از وزيران مطالبه مي‌کنند؟
بله. وگرنه به او کمک نمي‌کنند و او را به گونه‌اي داراي توانمندي لازم براي پاسخ گفتن به خواسته‌هاي خودشان نخواهند ديد. لذا دور بعد انتخاب نخواهد شد و نماينده براي اينکه بتواند دور بعد انتخاب شود، يک کارهايي را انجام مي‌دهد و اين آفت است. با اين توضيح که اين آفت به حوزه قدرت نماينده برمي‌گردد. يعني نماينده‌اي که بايد از قدرتش براي اصلاح امور در حوزه نمايندگي خودش استفاده کند‌، متاًسفانه  در مسير سهم‌خواهي قرارگيرد.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=107568

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.