• امروز : دوشنبه - ۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 28 November - 2022
2

بلند پروازی در بهشت!

  • کد خبر : 106796
  • 15 تیر 1401 - 9:09
بلند پروازی در بهشت!

آرمان شرق-گروه جامعه:« ۹۰ کلان‌پروژه و چشم‌انداز ۱۰ ساله تدوين کرديد؛ اما سياست‌هاي اين ۱۰ سال را به شورا بياوريد تا مصوب کنيد و نسل‌هاي بعد از ما هم آن را دنبال کنند. آقاي زاکاني قبلا در نماز جمعه اين سخنان را بيان کرده بود و سوال اينجاست که اقدام عملي اين سخنان کجا ديده مي‌شود؟ شما صحبت از کاهش زمان صدور پروانه مي‌کنيد اما اصلا کسي براي صدور پروانه مراجعه مي‌کند؟ گزارش مالي فروردين‌ماه و ارديبهشت‌ماه نشان‌دهنده ۳۲۷۰ ميليارد تومان است و ۶۰۰۰ ميليارد تومان کسري داريد و براي حقوق خردادماه ساختمان شرکت واحد و زميني را به مبلغ ۱۶۰۰ ميليارد تومان فروختيد.

آرمان شرق-گروه جامعه:« ۹۰ کلان‌پروژه و چشم‌انداز ۱۰ ساله تدوين کرديد؛ اما سياست‌هاي اين ۱۰ سال را به شورا بياوريد تا مصوب کنيد و نسل‌هاي بعد از ما هم آن را دنبال کنند. آقاي زاکاني قبلا در نماز جمعه اين سخنان را بيان کرده بود و سوال اينجاست که اقدام عملي اين سخنان کجا ديده مي‌شود؟ شما صحبت از کاهش زمان صدور پروانه مي‌کنيد اما اصلا کسي براي صدور پروانه مراجعه مي‌کند؟ گزارش مالي فروردين‌ماه و ارديبهشت‌ماه نشان‌دهنده ۳۲۷۰ ميليارد تومان است و ۶۰۰۰ ميليارد تومان کسري داريد و براي حقوق خردادماه ساختمان شرکت واحد و زميني را به مبلغ ۱۶۰۰ ميليارد تومان فروختيد.

بلند پروازی در بهشت!

روزنامه «آرمان امروز» در گزارشي عملکرد شهردار تهران را بررسي کرد: ابتداي هفته‌جاري مصادف بود با ۱۰ ماهگي شهرداري عليرضا زاکاني که با راي بالاي شوراي شهري به‌عنوان سکاندار پايتخت انتخاب شد. باتوجه به زماني‌که از مسئوليت جديد زاکاني گذشته است نمي‌توان به صورت دقيق در مورد عملکردش اظهار نظري کرد ولي آنچه از وضعيت شهر مشخص است نه‌تنها پيشرفتي در امور شهري حاصل نشده بلکه شهروندان با ديدن پله‌برقي‌هاي خاموش مترو، کيفيت پايين حمل و نقل، فرسودگي اتوبوس‌ها و واگن‌هاي قطار و … اميدي به بهبود وضعيت ندارند. اين در حالي است که در هفته‌ي اخير شهردار تهران بارها از اقدامات جديد خود در حوزه حمل و نقل و همچنين بهبود وضعيت مالي شهرداري صحبت کرده است و مي‌پندارد که مسير مديريت بر تهران هموار است. زاکاني روز يکشنبه هفته جاري به صحن شوراي شهر رفت و از وضعيت مطلوب شهرداري گفت و اينکه برنامه‌هاي بلند پروازانه دارد، ولي در مقابل اين اعضاي شوراي شهر تهران بودند که جواب ادعاهاي شهردار بلند پرواز تهران را بدهند.
«حبيب کاشاني» ، خزانه‌دار شورا روز گذشته با پرداختن به جزييات هزينه‌کردها و همچنين دارايي‌هاي شهرداري در ۲ ماه نخست سال از عقب‌ماندگي ۶۳۰۰ ميليارد توماني شهرداري تهران در درآمدهاي دو ماهه نخست سال جاري نسبت به برنامه مصوب بودجه خبر داد. در ادامه گوشه‌اي از گفته‌ها شهردار تهران و همچنين واکنش‌هاي خزانه‌دار شوراي شهر تهران را مي‌خوانيد.

طرح هاي بلند پروازانه
شهردار تهران روز يکشنبه ۱۱ تير ماه در صحن شوراي شهر با اشاره به وضعيت کنوني شهرداري تهران که با طرح‌هاي بلند پروازانه به دنبال تغيير چهره شهر است و مي‌خواهد تهران را به عنوان الگوي ديگر شهرهاي اسلامي معرفي کند، خطاب به اعضاي شورا گفت: «امروز ۱۰ ماه و يک روز است که در شهرداري تهران مشغول به کار هستيم و حاصل آن در نمايشگاهي که برگزار مي‌شود به نمايش درمي‌آيد. در محاکم بالغ بر ۱۶ هزار ميليارد تومان به نفع شهرداري تهران خاتمه داديم و بالغ بر ۷ هزار ميليارد تومان امکان و شرايطي که از شهرداري رفته بود را بازگردانديم. در شهرداري براي کارکردهاي خود افق ۱۰ ساله در نظر گرفته‌ايم و در اين افق تلاش ما معطوف به اين است که در عرصه کالبدي شهر بر محور ۳۲۵ ايستگاه مترو، بازپيرايي شرايط شهر را ايجاد کنيم. در ۱۱ خط مترو ۳۲۵ ايستگاه مترو در محدوده شهر وجود دارد و ۱۴۳ ايستگاه آن فعال است. قرار است ۱۵۰ درصد ظرفيت اتوبوس‌هاي تهران افزايش يابد و تلاش ما اين است که ۵ هزار اتوبوس فعال در تهران داشته باشيم. در حوزه بازسازي اولويت ما بازسازي اتوبوس‌هاي موجود است ما ۱۴۰۰ دستگاه را پيش بيني کرده بوديم و مواردي براي اتوبوس‌هاي خارجي دنبال مي‌شود. دراين زمينه خوشبختانه ۶۳۰ واگن کارسازي شد و امروز به دنبال ورود آنها هستيم.»
شهردار تهران در همين مورد ادامه مي‌دهد: «۱۱۳ دستگاه واگن با شرکت واگن سازي داخلي با مشارکت وزارت کشور دنبال شد و ۷۷ ميليون يورو براي آن ابلاغ شده است و ۲۲۰ دستگاه نيز با مپنا دنبال مي‌شود. حدود ۸۰۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري صورت گرفت و انبارهاي ما در حال پر شدن هستند اما اين منوط به قراردادهايي است که با ۳ شرکت واگن‌سازي مي‌بنديم.  ۵۹ هزار قدرالسهم بدهي بانکي داشتيم و يکي از بانک‌ها ۳ هزار ميليارد تومان پول اضافي از ما مي‌خواست اما سال گذشته صرفه جويي ۳ هزار ميليارد توماني داشته ايم. «در شهر آفتاب عددي اضافه نمي‌شود بلکه کارکردهاي آن افزوده مي‌شود و مي‌خواهيم کاري جدي و اساسي براي انتقال نمايشگاه‌ها انجام دهيم. ماهيانه پنج تا شش هزار پروانه ساخت در بافت فرسوده صادر مي‌شود. اين اقدام يک تحول بزرگ است و اگر به آن توجه نشود مشکلات زيادي در حوزه ايمني گريبانگير ما خواهد شد.»
او با تاکيد بر اينکه شهر سليقه‌اي اداره نمي‌شود، بلکه با تقسيم کار و بر اساس قانون شهر را اداره مي‌کنيم و همچنين براي تامين بودجه پرداخت حقوق کارکنان هيچ ملکي را نفرخته‌ايم ادامه مي‌دهد: «براي اينکه حقوق کارکنان را بدهيم هيچ مالي را نفروخته بوديم در حالي که در مديريت شهري سابق تنش‌هاي اقتصادي بسيار وجود داشت که براي پرداخت ۳ ماه حقوق غرض گرفته بودند. از ۱ تا۳ ميليون تومان به حقوق کارکنان افزوده شد و به دنبال تطبيق آنها هستيم.  ۸۷ هزار ميليارد تومان بدهي داشته‌ايم که ۳ هزار ميليارد تومان بابت بانک صنعت و معدن بود که ادعا داشت طلبکار است اما ما از بسته‌هاي کرونايي و قانوني استفاده کرديم و اين بدهي کم شد. ما با بانک شهر تفاهم کرديم تا ساختمان اطلاعات به بانک داده شود و يک دوم مبلغ آن به شهرداري تهران تسهيلات داده شود. براي ساير بانک‌ها نيز اين اقدام انجام مي‌شود و از تهديدها براي فرصت بهره مي‌بريم. به دنبال اين هستيم تا مشکل درآمدي را برطرف کنيم شهر به هيچ وجه سليقه‌اي اداره نمي‌شود ما به دنبال اين هستيم تا برنامه شهرداري را ۴ ساله تدوين کنيم.»

برنامه‌هايت را به شورا بياور
اما اين سخنان و آمارهايي که شهردار تهران به آنها پرداخت گويا به مزاج برخي از اعضاي شوراي شهر خوش نيامد و حبيب کاشاني، خزانه‌دار شورا بعد از دقايقي به اين گفته‌هاي زاکاني واکنش نشان داد و به کمبودهايي که در بودجه سال ۱۴۰۰ وجود دارد و همچنين به املاکي که شهرداري تهران براي تامين حقوق کارکنان به فروش رسانده است اشاره کرد. او با بيان اينکه شهرداري در گزارش مالي فروردين‌ماه و ارديبهشت‌ماه ۶۰۰۰ ميليارد تومان کسري دارد، خطاب به شهردار تهران، در صحن شوراي شهر، گفت:« ۹۰ کلان‌پروژه و چشم‌انداز ۱۰ ساله تدوين کرديد؛ اما سياست‌هاي اين ۱۰ سال را به شورا بياوريد تا مصوب کنيد و نسل‌هاي بعد از ما هم آن را دنبال کنند. آقاي زاکاني قبلا در نماز جمعه اين سخنان را بيان کرده بود و سوال اينجاست که اقدام عملي اين سخنان کجا ديده مي‌شود؟ شما صحبت از کاهش زمان صدور پروانه مي‌کنيد اما اصلا کسي براي صدور پروانه مراجعه مي‌کند؟ گزارش مالي فروردين‌ماه و ارديبهشت‌ماه نشان‌دهنده ۳۲۷۰ ميليارد تومان است و ۶۰۰۰ ميليارد تومان کسري داريد و براي حقوق خردادماه ساختمان شرکت واحد و زميني را به مبلغ ۱۶۰۰ ميليارد تومان فروختيد و پيش‌بيني مي‌کنم در ماه‌هاي آينده با اين رويه حتما شهر آفتاب حتي شهروند و حتي همشهري را خواهيم فروخت و ما بايد تدبيري بينديشيم و اگر قرار باشد در يک چهارم سال که پيک سال است نتوانيم درآمدي حاصل کنيم، نمي‌توانيم روياهايي که در ذهنمان است را عملي کنيم. بيان اينگونه موارد در اذهان مردم اين مساله را ايجاد مي‌کند که شهردار تهران سليقه‌اي تصميم گرفته و مصوبه شورا را ندارد.»
اما اين پايان تنش موجود بين خزانه‌دار شورا و شهردار تهران نبود. حبيب کاشاني روز گذشته در هفتادوششمين جلسه علني شوراي شهر تهران با ارائه گزارش درآمدهاي شهرداري تهران در فروردين‌ماه و ارديبهشت‌ماه سال جاري گفت: «جمع کل درآمدها، منابع حاصل از واگذاري دارايي سرمايه‌اي و منابع حاصل از واگذاري دارايي‌هاي مالي معادل ۵۰ هزار ميليارد تومان در نظر گرفته شده بود که وصولي قطعي دو ماهه نخست سال جاري ۲۰۸۳ ميليارد تومان يعني معادل ۴٫۴ درصد وصولي نسبت به مصوب بوده است. درصد تحقق پيش‌بيني وصولي نسبت به بودجه مصوبه دو ماهه سال جاري تنها  ۲۴٫۸۲ درصد بوده است. در حوزه درآمدها تنها معادل ۲۹٫۵۶ درصد وصولي داشتيم در حوزه منابع حاصل از واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي نيز  ۱٫۹۱ درصد وصول شده است و … . شهرداري تهران در دو ماهه نخست سال جاري حدود ۶۳۰۰ ميليارد تومان از برنامه مصوب عقب افتاده است.»

 

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=106796

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.